Zubaře se nebojte, ale buďte na zákrok připravení

Také se bojíte zubaře, nebo máte alespoň podivný pocit sevření hrdla či prázdnoty v žaludku a ráno před odchodem do ordinace nemáte vůbec náladu posnídat? Pak nejste sami, protože již samotný pohled do ordinace, na to bílo zelené prostředí, plné různých mučidel a roztodivných nástrojů, nevyvolává úsměv na rtu tak, jako vestibul cukrárny, kde se na vás doslova usmívají zákusky, a kde to nepáchne dezinfekcí, ale naopak vábně voní čokoládou a ovocem.

dívka před zrcadlem

Návštěvu zubaře spíše přetrpíme a vnímáme to jako nutné zlo, přitom se mnohdy obáváme zcela zbytečně, a většina zákroků se dnes provádí bezbolestně. A někdy se dokonce přistihnete, že trpí spíše zubař, nežli vy, když se musí mordovat s nějakou patálií, jako jsou například křivé kořeny u extrakce zubu. Jestliže se přistihnete, že je vám při pouhém pomyšlení návštěvy zubaře v Praze „šoufl“, podnikněte následující opatření:

zívající kočka

Nasnídejte se a nezanedbejte hygienu – zubní lékaři systematicky využívají znecitlivující přípravky, takže se neobávejte bolesti, protože ta se vás opravdu týkat nebude. Žádný zubař si nelibuje v tom, že vás nechá svíjet se v křesle, protože ani on by neodvedl profesionální výkon. Musel by to být vysloveně zločinec, kterému vyhovuje vaše bolest, ale to by pak nebyl zubař. Při tomto vědomí se ráno zklidněte a hlavně se v klidu nasnídejte – lehčího pokrmu. Budete pak více psychicky v pohodě. A nezapomeňte na důkladné vyčištění zubů – toto je i vaše vizitka.

Káva, alkohol, cigarety – toto před návštěvou zubaře raději odložte, protože cigarety neskutečně páchnou, alkohol z vás vyrobí pacienta, který nespolupracuje, a kofein vyplavuje stresové hormony, tak budete vnímat zákrok spíše nepříjemně. Dejte si k snídani raději obilnou bezkofeinovou kávu s čekankou, například známou Meltu, ta skvěle zklidní psychiku a posílí organismus. A nežli chléb s uzeninou, je lepší pomazánka z cizrny, celozrnný chléb a vhodná zelenina.