Výroba ve strojírenství


Vyspělé procesy

Pokrok probíhá snad ve všech oblastech průmyslu, což můžeme vidět na jeho výrobcích, protože mnohdy můžeme sehnat ještě složitější výrobky než dříve a to v podobné cenové kategorii. Možností výrobních procesů je spousta, přičemž rozhodně nejsme omezeni na nějaké základní operace jako je třeba soustružení či frézování.

produkty vstřikování

Stačí se podívat na výrobu z plastů, kde můžeme mít 3D tisk či u větších sérií třeba vstřikování. Z něj se dají dostat opravdu složité tvary a při vhodné povrchové úpravě formy také nízká drsnost samotného výrobku. Vstřikovat můžeme všemožné materiály, přičemž s těmi pevnějšími roste i cena s náklady na výrobu, protože při zpracování se musí dostat na vyšší teplotu, přičemž ceny za energie v dnešní době nejsou zrovna nízké. Celý proces vstřikování musí být dobře optimalizovaný pro konkrétní případ, protože se tak dosáhne vyšší efektivity, kdy jsou výstřiky vyhazovány ze stroje každou chvilku.

Správné nástroje

V již zmíněném předchozím procesu je pro nás nástrojem forma. Ovšem když se vrátíme ke kovovýrobě, tak zde jistě znáte nástroje jako soustružnický nůž, fréza, vrták, dláto a tak dále. Ty pro strojní výrobu jsou vyráběny s určitou přesností, protože ta nám může znatelně ovlivnit přesnost. Když budeme vyrábět třeba lícovaný průměru, tak se u přesnějších tolerančních stupňů mnohdy neobejdeme bez více operací. Může sem patřit obrábění na hrubo, na čisto a následně ještě dokončovací operace.

špička vrtáku

Podobný postup je i při výrobě přesně díry. Nejdříve ji předvrtáme, u většího průměru vyhrubujeme a až následně vystružujeme. Vyhrubování se provádí z toho důvodu, aby se nejpřesnější nástroj ve formě výstružníku tolik neopotřebovával. Jedním z jeho kategorii je kuželový výstružník, který se prodává v různých provedeních a rozměrech. Dohledat jej můžete dle normy ČSN. Pořídit si můžete ruční i strojní, které se vyrábí například z rychlořezné oceli k zajištění dobré rychlosti při obrábění.