Několik rad k ochlazení vyhřátého obydlí


Už když ráno vstáváte jsou ulice vyhřáté a vy pomalu nemáte ani náladu vstát z postele po probdělé noci, ve které se díky vysokým teplotám rozhodně nedalo spát? V práci vás možná zachrání alespoň na několik hodin klimatizace (třeba zrovna klimatizace Olomouc), hned poté vás ale čeká ještě větší šok při východu z chladné budovy do parna letního odpoledne…a když už konečně doufáte, že doma bude přece jen trochu lépe, čeká vás ještě větší šok v podobě totálně vyhřátých pokojů, kde se často zdá být ještě hůře než venku. Letní vedra ovládat nemůžeme, to, jak se s nimi vypořádat ale ano!

Teploty v Celsiech

Základem je udržet byt přes den v co největším stínu a zabránit tomu, aby se do něj sluneční paprsky vůbec mohly dostat. To znamená, že je velmi vhodné zatáhnout žaluzie všude, kde to je trochu jde – a pokud máte doma i závěsy nebo rolety, můžete je použít také. Vedro se do bytu dostává však i nesprávným větráním. Proto si pamatujte, že nejlepší čas k otevření oken je brzy ráno a večer či v noci. Přes den je raději nechte zavřená. Pomoci si však můžete i s různými technickými vychytávkami. Pokud je vám vějíř málo, pořiďte domů ventilátor, který vzduch jeho prouděním alespoň trochu ochladí.

Žena v horku

A jestliže se bez klimatizace nemůžete obejít a jste na nákup takového zařízení připraveni, vzhůru do toho! Naučte se s ní však správně zacházet, aby vám nakonec neudělala víc škody než užitku. Nezapomínejte ani na to, že ochlazovat se můžete i vy sami (a to nejen výše zmiňovaným vějířem). Celé léto na koupališti se vám asi strávit nepodaří, můžete si však dopřávat pravidelnou sprchu, která vám ochlazení alespoň na pár chvil může zajistit. A nezapomínejte ani na kvalitní pitný režim, který by pro vás měl být v létě samozřejmostí, neboť si jeho nedodržováním můžete přivodit nepříjemné zdravotní problémy. Tak vzhůru do toho!