Jak se vypořádat s koronavirem?


Koronavirus je pro nás stále velmi nepříjemným onemocněním, s kterým bychom měli strávit nějaký čas doma. Sice už není nařízena povinná karanténa, ale ve vlastním zájmu a z ohleduplnosti k ostatním lidem bychom měli zůstat doma alespoň sedm dní od doby, kdy nám vyjde pozitivní antigenní test. Většina lidí má mírné příznaky při onemocnění covidu a postačí jim léčení doma. Vhodným režimovým opatřením můžete uspíšit svoje uzdravení. I přesto ale počítejte s tím, že si alespoň týden poležíte doma.

nemoc

Mezi příznaky, které vám mohou napovědět, že se něco děje, je ucpaný nos, rýma, dušnost, ztráta čichu, chuti, zimnice, horečka, bolest hlavy, bolest svalů nebo nesnadné polykání. Léčba doma je zaměřená především na léčbu symptomů. Pokud máte horečku, užívejte léky na její snížení. Mohou vám pomoci i léky od bolesti, především na bolest svalů a hlavy. Při bolesti v krku vám pomohou pastilky na snížení bolesti. Můžete užívat i léky proti kašli a sprej do nosu proti rýmě.

Jinak se snažte co nejvíce odpočívat. Nevykonávejte žádnou fyzicky náročnou aktivitu, ležte a dopřejte si dlouhý spánek. Dopřejte si lehká jídla plná vitamínů, zaměřte se na čerstvé ovoce. Důležité jsou také tekutiny, kterých byste měli mít dostatek. Pijte čistou vodu, ovocné džusy, vitamínové nápoje a hodně čaje.

hrnek

Při nemoci pečlivě sledujte svůj zdravotní stav, abyste viděli, zda se neobjevují známky toho, že se váš stav zhoršuje. Během covidu mohou nastat stavy, kdy je třeba vyhledat lékařskou hotovost. Vyhledejte ihned lékaře, pokud cítíte trvalou bolest nebo tlak na hrudi, vážné potíže s dýcháním, nadměrnou spavost, která hraničí se ztrátou vědomím anebo změna odstínu kůže na modrou nebo našedlou.

Nezapomeňte se během onemocnění izolovat, a pokud už musíte přijít s někým do kontaktu, používejte ochranné pomůcky proti šíření nemoci.